Komandor Kraków - Dealer roku 2021.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Szafa w pokoju dziecięcym - mebel dopasowany do potrzeb

Szafa w pokoju dziecięcym ma więcej funkcjonalności niż mogłoby się początkowo wydawać. Pokój malucha powinien być wyposażony w szafę do przechowywania zabawek i innych drobiazgów. Bez tego podstawowego mebla trudno uporządkować przestrzeń i zachować porządek. Funkcjonalna szafa z przeznaczeniem na dziecięce rzeczy wymaga odpowiedniej aranżacji.

Istotny jest rozkład elementów wewnątrz szafy. Wyznaczone miejsce na zabawki, ubrania i sezonowe rzeczy pozwoli zapanować nad dziecięcym królestwem. Właściwie dobrana szafa może służyć dziecku przez długie lata, również w okresie nastoletnim. Szafa, która będzie „rosła” razem z dzieckiem rozwiąże wiele problemów z aranżacją wnętrza. Jeśli metraż mieszkania nie ogranicza projektu, warto postawić na dużą, przestronną szafę, która uporządkuje wszystkie przedmioty dziecka.

Szafa w pokoju dziecięcym - miejsce zabawek i ubrań

Przy planowaniu szafy w dziecięcym pokoju warto zwrócić uwagę na uniwersalny wygląd. Czy chcemy, aby szafa służyła naszemu dziecku przez kolejne lata? Przemyślany dobór wykończenia i wielkości szafy może być rozwiązaniem na przyszłość. Dziecko z pewnością spędzi w pokoju kilka bądź kilkanaście następnych lat. Aby uciec od oskarżeń o dziecinność danego mebla w przyszłości, warto postawić na uniwersalne rozwiązania. Dobrać rozmiar i front szafy tak, by przyszły nastolatek akceptował wygląd własnego pokoju. Nie oznacza to jednak, że wybrane do dziecięcego pokoju meble powinny być w nudnych i stonowanych barwach. Wręcz przeciwnie. Gustowne, innowacyjne rozwiązania w projektowaniu szafy mogą spodobać się przedszkolakowi, jak i dorastającej osobie.

Szafy w pokoju dziecięcym

Naturalnym wyborem jest podział szafy na dwie strefy: obszar rzeczy wiszących i rzeczy składanych, przeznaczonych do ułożenia na półkach. Szafki i półki w większych rozmiarach sprawdzą się dla malucha oraz w późniejszym okresie dla nastolatka. Oczywistym jest, że nastolatka może posiadać więcej ubrań. Warto pomyśleć o tym już w początkowej fazie projektu. Uwzględnienie dodatkowego miejsca w szafie dla dziecka nie jest złym pomysłem. Planując szafę dla przedszkolaka, zbędne miejsce można przeznaczyć np. na zabawki.

Wmontowane, wysuwane kosze świetnie sprawdzą się, jako miejsce przechowywania klocków, kolorowanek, piłek czy pluszaków. Rozplanowanie modułów szafy ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy szafa w pokoju dziecięcym jest dwudrzwiowa. Za jedną częścią drzwi można umieścić moduł z szufladami i półkami, tak by wszystkie pokrewne elementy znalazły się w jednym miejscu. Segregacja rzeczy na drobne i wielkogabarytowe elementy uporządkuje przestrzeń.

Jasny podział ułatwi dbanie o porządek rodzicom, ale też dziecku. Półki i szuflady mogą zostać posegregowane ze względu na rodzaj przechowywanych rzeczy bądź przydzielone bezpośrednio do członka rodziny. Jeśli z szafy korzysta rodzeństwo, własna szuflada, a tym samym posegregowanie osobistych rzeczy i zabawek pomoże uniknąć niepotrzebnych sporów. Druga część szafy, czyli obszar przeznaczony na ubrania wiszące także może być dostosowane do potrzeb dwóch osób. Drążki mogą zostać usytuowane jeden pod drugim, tak by każdy z rodzeństwa posiadał swoją część szafy.

Drążek zawieszony w niższej części szafy będzie wygodny dla przedszkolaka, który bez przeszkód będzie w stanie odwiesić ubranie na swoje miejsce. Wyższy drążek, dostosowany do wzrostu rodzica, to miejsce na kurteczki, płaszczyki i inne ubrania sezonowe. Dół szafy sprawdzi się jako miejsce do przechowywania pudeł i skrzynek z zabawkami, klockami, piłkami i innymi luźnymi elementami. Wszystkie drobne przedmioty potrzebne dziecku do zabawy bądź nauki mogą zostać umieszczone w dedykowanych pudłach i ukryte w dolnej części szafy. Dzięki temu sprzątanie po zabawie stanie się szybkie i przyjemne. Porozrzucane w pokoju klocki będą mogły być sprzątnięte i schowane bezpośrednio przez dziecko. W sprawnej organizacji i utrzymaniu porządku pomagają także drzwi przesuwne. W takim wariancie dziecko swobodnie otwiera i zamyka szafę, co zachęca go do trzymania porządku.

Szafa w pokoju dziecięcym jest po prostu wygodnym rozwiązaniem. Dziecko ma miejsce na własne rzeczy i może szybko do nich dotrzeć. Przechowywanie dziecięcych ubranek w szafie rodziców wprowadza wiele zamieszania i przedłuża czas porannego ubierania. Poukładanie ubrań na najniższych półkach daje dziecku możliwość wybrania swoich ubrań i samodzielnych decyzji o tym, co danego dnia chce założyć albo, czym chce się bawić. Dzięki temu przedszkolak staje się bardziej samodzielny, uczy się porządku i dbałości o własne rzeczy. Przy niewielkiej pomocy rodziców maluch sam zorganizuje swoją przestrzeń. Tak odpowiedzialne zadanie zachęca do dbania o porządek nie tylko w swoim pokoju, ale też w całym mieszkaniu. Szafa w pokoju dziecięcym to duże ułatwienie dla dziecka, ale też dla samych rodziców. Przede wszystkim w pierwszych latach życia dziecka.

Szafa pomieści wszystkie rzeczy przeznaczone dla malucha, na które zwykle nie ma miejsca w pozostałych szafach w domu. Szafa w pokoju dziecięcym mieści pampersy, smoczki, gryzaki czy grzechotki. Rzeczy dziecka skupione i uporządkowane w jednym miejscu nie zagracają pozostałej części mieszkania. Funkcjonalna szafa pozwala wykorzystać 100% przestrzeni. Góra szafy to kolejna półka „pawlaczowa”. Na najwyższym stopniu swoje miejsce mogą znaleźć przedmioty o nieco większych rozmiarach. Rodzice wykorzystują tę przestrzeń zazwyczaj do przechowywania dziecięcych pościeli, koców, poduszeczek czy puchowych kurtek. Z czasem na górze szafy znajdą się osobiste rzeczy starszego dziecka: plecaki, walizki, śpiwory itp.

Kreatywne wykorzystanie szafy w pokoju dziecięcym

Jak w niekonwencjonalny sposób wykorzystać szafę w pokoju dziecięcym? Sposobów jest wiele, jednak, aby pomysłowo wykorzystać ten mebel, w pierwszym kroku warto uświadomić sobie, że szafa to nie tylko przestrzeń do przechowywania ubrań i magazynowania rzeczy. Pokój dziecka to królestwo zabaw i szalonych pomysłów - wykorzystajmy to! Oddając dziecku „panowanie” we własnym pokoju, możemy przekonać się, że szafa idealnie sprawdzi się jako kryjówka podczas zabawy w chowanego, bądź jako miejsce do ekspozycji dziecięcych dzieł sztuki.

Oklejenie szafy plakatami i rysunkami przygotowanymi przez dziecko pozwoli maluchowi poczuć się swobodnie i pomoże w stworzeniu własnego kącika. Polem do kreatywnych działań są fronty szafy oraz jej boki. Przyklejone do szafy rysunki i naklejki są łatwiejsze do usunięcia w porównaniu do czyszczenia pomalowanych ścian. Zachęcając dziecko do artystycznych eksperymentów z szafą, możemy uniknąć śladów kredek na śnieżnobiałej powłoce ścian w salonie.

Szafy w pokoju dziecięcym

Alternatywą dla wyklejania szafy jest wybór szklanego frontu. To bardzo praktyczny wybór, gdyż szklany font może służyć, jako interaktywna tablica. Zaopatrzenie dziecka w specjalne pisaki do szkła, pozwoli mu szkicować, a jednocześnie łatwo ścierać narysowane wzory.

Tworząc wciąż nowe dzieła, dziecko nie nudzi się wystrojem swojego pokoju. Szklane grafiki to ogromna frajda dla malucha i przyjemny element całego wnętrza. Jeśli dziecko chce poczuć się wyjątkowo w swoim pokoju, ciekawa grafika na szkle z bajkowym motywem wprowadzi odpowiedni klimat. Stonowane kolory reszty pomieszczenia podbiją efekt bajkowej szafy.

Drzwi szafy staną się głównym, ciekawym elementem dziecięcego pokoju. Choć szafa w pokoju to przede wszystkim funkcjonalność a nie zabawa, niekonwencjonalne wykorzystanie mebli tego typu zyskuje na popularności. Rodzice planując rozkład w dziecięcym pokoju myślą o każdym elemencie. Zabawa połączona z nauką wysuwa się na pierwszy plan. Funkcjonalna i przystępna szafa pomoże nauczyć malucha tego jak porządkować swoje rzeczy. Odkładanie ubrań na miejsce, dbanie o czystość i sprzątanie po zabawie z pewnością zaowocuje, pomoże ujarzmić chaos dziecięcego pokoju i odciąży rodziców.

Aby zachęcić dziecko do dbania o porządek, należy zapewnić mu łatwy dostęp do półek i wieszaków, nauczyć gdzie konkretnie znajdują się wszystkie rzeczy, zadbać o segregację i oddzielenie dziecięcych rzeczy od ubrań reszty rodziny. Samodzielność dziecka od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w wieku nastoletnim.

Dziecięca szafa w pokoju nastolatka? Jak bez zbędnych kosztów odmienić wnętrze, zmieniając jeden element

Właściwie zaprojektowana szafa w pokoju dziecięcym może być użyteczna przez lata. Zmieniając się wraz z dzieckiem, jest doskonałą bazą, którą można wykorzystywać według potrzeb. Półki i szuflady, które przedszkolakowi służyły jako miejsce na zabawki, nastolatek może wykorzystać na gadżety i książki. Młodzieżowe ubrania: T-shirty, bluzy, legginsy i trampki doskonale wpasują się w przestrzeń, która kiedyś służyła na przechowywanie dziecięcych ubranek. Nastolatek, który jako dziecko nauczył się dbać o porządek, jest w stanie w pełni zaadoptować swoją szafę.

Przestrzeń w szafie dziecięcej może zostać dostosowana do wymogów nastolatka. Demontaż dolnego drążka pozwoli powiesić ubrania dla wysokiej, dorosłej osoby. Dodatkowe kilkanaście centymetrów rozwiąże problem, a dół szafy sprawdzi się, jako miejsce na obuwie. Kosze, które do niedawna wypełnione były pluszakami i klockami, w pokoju nastolatka służą do przechowywania sportowych akcesoriów np. rolek czy deskorolek.

Dziecięca szafa po drobnych poprawkach z powodzeniem służy za funkcjonalny mebel w pokoju młodzieżowym. Aby dopasować szafę do nowego wnętrza nastoletniego pokoju, warto pomyśleć także o zmianie frontu. Drzwi szafy wymienia się w łatwy sposób, a zmiana kolorystyki daje najbardziej widoczny efekt. Szafa, która do tej pory była kolorowym i jaskrawym elementem pokoju, po zmianach, może służyć, jako stonowane tło całego wnętrza.

Choć stonowany kolor wcale nie musi być najlepszym wyborem dla nastolatka, szafę można w prosty sposób dostosować do bardziej „dorosłej” aranżacji. Nastolatek, który dostanie szansę dopasowania szafy do klimatu całego wnętrza, zdecyduje o wzorze grafiki na szkle bądź o kolorze frontu. Szafa w pokoju dziecka to mebel, którego nie może zabraknąć. Ze względu na swoją wielofunkcyjność spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców i nastolatków. Pomaga porządkować przestrzeń, jest świetną skrytką na zabawki i przedmioty codziennego użytku. Praktyczne wyposażenie podnosi wartość szafy i wydłuża jej okres użyteczności. Przemyślany projekt sprawdzi się na każdym etapie rozwoju dziecka. Poprawi komfort malucha i jego rodziców.