Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2023.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Zakup szafy bez niespodzianek - Różnice między oryginalnymi szafami Komandor a zamiennikami

Sformułowanie "szafa typu komandor" spotykane jest obecnie powszechnie: zobaczyć je można m.in. w ogłoszeniach, dotyczących sprzedaży nieruchomości, a usłyszeć - w rozmowach fachowców związanych z budownictwem lub branżą meblarską. Co oznacza ono jednak w praktyce? W naszym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie są różnice pomiędzy szafami Komandor a szafami typu Komandor?

Skąd w języku polskim wzięło się określenie "szafa typu komandor"?

Cofnijmy się do lat dziewięćdziesiątych. W okresie tym w wystroju polskich mieszkań dominowały meblościanki, składające się zazwyczaj z kilku powtarzalnych modułów. Niestety, nie były one zbyt nowoczesne, a ich jakość często pozostawiała wiele do życzenia. Sytuację postanowiła wykorzystać firma Komandor, wprowadzając na nasz rynek szafy z drzwiami przesuwnymi projektowane na indywidualne zamówienie klienta. To właśnie od jej nazwy pochodzi określenie "szafa typu komandor".

Szafa Komandor a "szafa typu komandor"

Oferowane przez firmę Komandor rozwiązania z miejsca zdobyły uznanie Polaków. Nie powinno to dziwić - szafy te:

 • doskonale pasowały do wystroju każdego praktycznie mieszkania;
 • cechowały się nowoczesną stylistyką;
 • umożliwiały - dzięki zabudowie całej wysokości ściany i zastosowaniu drzwi przesuwnych - pełne wykorzystanie powierzchni mieszkalnych.

Ich wyróżnikiem był też proces projektowania, w którym klient mógł brać aktywny udział (była to w owych czasach nowość).

Popularność mebli tego typu postanowiły wykorzystać inne firmy, wchodząc na rynek z podobnymi rozwiązaniami. To właśnie ich produkty zaczęto nazywać szafami typu komandor.

Czym charakteryzuje się szafa typu komandor?

Czym jest szafa typu komandor?

Tym, co w latach dziewięćdziesiątych najbardziej odróżniało szafy Komandor od innych mebli, było:

 • zastosowanie drzwi przesuwnych;
 • proces tworzenia, uwzględniający potrzeby klienta oraz warunki panujące w konkretnym mieszkaniu;
 • projektowanie w oparciu o dokładne wymiarowanie przestrzeni.

Kiedy nowe podmioty weszły na rynek z produktami o tych właśnie cechach, niewielu klientów potrafiło odróżnić je od rozwiązań oferowanych przez firmę Komandor - w rezultacie popularne stało się sformułowanie "szafa typu komandor", odnoszące się do wyrobów jej konkurentów i naśladowców.

Czy określenie "szafa typu komandor" jest poprawne?

Proces przenoszenia nazw firm na produkty jest często spotykanym zjawiskiem - językoznawcy nazywają go pospoliceniem nazw marketingowych i w pełni akceptują. Określenie "szafa typu komandor" jest więc poprawne, trzeba jednak pamiętać, że mebel taki nie jest tym samym, co szafa Komandor.

Dlaczego warto kupić szafę firmy Komandor?

Czym wyróżniają się szafy Komandor?

Firma Komandor oferuje własny system drzwi przesuwnych, a jej wyroby są projektowane i produkowane w Polsce (zakład, który je wytwarza, znajduje się w Radomiu). Wszystkie jej działania nastawione są przy tym na uzyskanie unikalnej w skali całego rynku jakości: używane są jedynie surowce najwyższej klasy, a system testowania wyrobów dopuszcza do sprzedaży jedynie te elementy mebli, które zostaną wykonane idealnie. Niestety, szafy typu komandor nie posiadają większości z tych cech.

Jak najłatwiej odróżnić szafy Komandor od innych, podobnych produktów?

Meble, zbudowane z oryginalnych podzespołów firmy Komandor, można też łatwo odróżnić od szaf typu komandor: wózki tych pierwszych oznakowane są charakterystycznym logo firmy. Każdy, kto je zobaczy, może mieć pewność, że ogląda oryginalny produkt koncernu Komandor.

Na jaki rodzaj płyt meblowych decyduje się firma Komandor?

Jakich płyt meblowych używają producenci szaf typu komandor?

Szafy Komandor wyróżniają się również jakością użytych do produkcji surowców. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku płyt meblowych - standardem są produkty laminowane, czyli pokryte tak zwanym filmem melaminowym. Ich krawędzie zabezpieczane są dodatkowo okleiną, która chroni brzegi i wydłuża żywotność mebli. Rozwiązanie takie jest niezwykle trwałe, jednak stosunkowo kosztowne - można więc śmiało powiedzieć, że firma Komandor nie oszczędza na jakości.

W przypadku szaf typu komandor stosowane są natomiast zwykle:

 • płyty z okleiną finish (pod nazwą tą kryje się rodzaj folii);
 • płyty z okleinami papierowymi.

Produkcja tego typu materiałów jest z zasady tańsza, jednak one same odznaczają się znacznie niższą trwałością od płyt laminowanych. Oczywiście te ostatnie również są niekiedy używane przez producentów szaf typu komandor, jednak jest to raczej wyjątek niż reguła.

Meble Komandor i szafy typu komandor - jak wygląda proces projektowania?

Współpracujący z firmą Komandor specjaliści korzystają z nowoczesnego, autorskiego programu Designer. Dzięki jego rozbudowanym funkcjom klient ma możliwość:

 • aktywnego uczestniczenia w całym procesie tworzenia własnej szafy;
 • zapoznania się z wizualizacją projektu - pozwala mu to poznać wygląd gotowego mebla (to ostatnie nie jest regułą w przypadku projektów szaf typu komandor).

Plany, tworzone przez współpracujących z firmą Komandor projektantów, są też zawsze klarowne, przejrzyste i konkretne. Na dodatek klient otrzymuje wraz z nimi dokładną specyfikację zastosowanych podzespołów oraz wycenę.

Projekty szaf typu komandor są natomiast często tworzone przy użyciu znacznie mniej wyspecjalizowanego oprogramowania, a niekiedy nawet wykonywane na papierze, bez wspomagania komputerowego. W rezultacie klient, który nie zna rysunku technicznego, może mieć wątpliwości odnośnie wyglądu gotowego mebla. Nie należą również do rzadkości nieporozumienia, dotyczące wybranych materiałów i ostatecznej ceny szafy. Zaznaczmy, że sytuacje takie nie mają nigdy miejsca w przypadku mebli firmy Komandor.

Jak przebiega proces projektowania szaf w firmie Komandor?

Jak wygląda proces projektowania szaf Komandor?

Jak już wspomniano, każdy klient, który zdecyduje się na zakup szafy Komandor, może brać udział w jej projektowaniu. Jak wygląda to w praktyce?

 • Pierwszym etapem całego procesu jest wizyta projektanta w domu klienta. W jej trakcie wykonywane są oględziny oraz dokładne pomiary pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana szafa. Przedstawiciel firmy ma też przy sobie próbki materiałów oraz katalogi - ma to ułatwić klientom wybór konkretnego rozwiązania. Sam plan mebla tworzony jest najczęściej na miejscu, przy aktywnym udziale zamawiającego oraz jego rodziny.
 • Po zwymiarowaniu przestrzeni w której ma znaleźć się mebel, przedstawiciel firmy przystępuje do tworzenia planu. Uwzględnia przy tym oczywiście wszelkie uwagi klienta - można nawet powiedzieć, że osoba zamawiająca szafę jest współautorem projektu. Wspomniany już program Designer umożliwia też łatwe wprowadzanie zmian na każdym etapie działań (nie jest to standardem w przypadku rozwiązań informatycznych, używanych do tworzenia szaf typu komandor).
 • Końcowym efektem procesu projektowania jest plan szafy wraz z jej wizualizacją. Jeżeli przypadnie ona do gustu klientowi - generowane jest zamówienie. Określa ono, jakie materiały zostaną użyte do stworzenia danego mebla oraz jaka będzie ostateczna cena całości. Załącznikiem do zamówienia jest oczywiście projekt. Klient od samego początku ma więc świadomość, jak będzie wyglądał jego mebel oraz ile za niego zapłaci - to kolejny element, odróżniający oryginalne meble firmy Komandor od szaf typu komandor.

Po wykonaniu planu ustalany jest termin montażu.

Co klient otrzymuje wraz z szafą Komandor?

Klient, który zdecydował się na zakup oryginalnego mebla firmy Komandor, otrzymuje po jego zainstalowaniu fakturę, a sam podpisuje kartę montażu. Jednocześnie przedstawiciel firmy wręcza mu kartę gwarancyjną. Co jednak ważne, nawet po upływie wpisanego do niej terminu nabywca szafy może - w razie jakiejkolwiek awarii - liczyć na wsparcie ze strony firmowego serwisu. Dodajmy, że to również nie jest normą w przypadku szaf typu komandor.

Naprawianie szaf Komandor

Jak naprawić szafę typu komandor?

Do współpracujących z firmą Komandor placówek często trafiają osoby, szukające pomocy w związku z awarią szaf wyprodukowanych przez konkurentów tego koncernu. Niestety, jej udzielenie nie jest możliwe. Nie powinno to dziwić: firma Komandor  dysponuje jedynie częściami używanymi w meblach własnej produkcji. Nie może też ona w żaden sposób brać odpowiedzialności za działania swoich konkurentów - wszak posługują się oni komponentami o odmiennych parametrach technicznych. Warto więc pamiętać, że podzespoły firmy Komandor nie pasują do szaf typu komandor (i vice versa).

Proces tworzenia mebli - szafy typu komandor i oryginalne meble Komandor

Pomiędzy procesami tworzenia szaf typu komandor i oryginalnych mebli firmy Komandor występują również inne różnice. Które z nich mogą być istotne z punktu widzenia klienta?

 • Firma Komandor opracowała jasną i precyzyjną procedurę projektowania mebli. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o wielu jej konkurentach.
 • Ekipy montażowe firmy Komandor zawsze zjawiają się na miejscu pracy z profesjonalnym wyposażeniem, a wszystkie ich działania cechuje ostrożność i poszanowanie dla zasad bezpieczeństwa. Ponadto muszą one stosować się do rygorystycznych procedur, ustalonych przez koncern. Wiele ekip, pracujących dla firm oferujących konkurencyjne rozwiązania, ma z tym spory problem.
 • Projektanci i montażyści firmy Komandor są niezwykle elastyczni. Klient może więc na przykład w trakcie prowadzenia prac zażyczyć sobie zmian - i korekta taka jest wykonywana. Niestety, w przypadku szaf typu komandor nie zawsze jest to możliwe.
 • Firma Komandor działa na rynku mebli z drzwiami przesuwnymi najdłużej ze wszystkich obecnych na nim podmiotów, ma więc największe doświadczenie.

Najważniejszą różnicą pomiędzy produktami firmy Komandor a szafami typu komandor jest jednak zastosowana technologia konstruowania mebli.

Szafa typu komandor - czym jest moduł montażowy?

Wspominaliśmy już o sposobach, jakie stosują producenci szaf typu komandor, by obniżyć koszty. Niestety, nie ograniczają się one jedynie do użycia tańszych materiałów - bardzo częste jest również stosowanie gotowych modułów montażowych. Wielu klientów godzi się na to, nie do końca wiedząc, jakie będą konsekwencje. Wyjaśnijmy więc związane z tym kwestie.

Określenie "szafa na wymiar" oznacza w powszechnym mniemaniu mebel, który idealnie wpasowuje się w konkretną przestrzeń i całkowicie ją wypełnia. Niestety, stworzenie takiej konstrukcji nie jest łatwe. W szafach typu komandor często stosuje się więc prostsze rozwiązanie - buduje się mebel z gotowych modułów. Pozwala to ograniczyć koszty, lecz jednocześnie prowadzi do marnotrawienia przestrzeni - szafki ustawiane są jedna na drugiej, a ich ścianki się dublują. Powstają też wolne, bezproduktywne obszary przy ścianach zewnętrznych (zazwyczaj są one maskowane drzwiami przesuwnymi).

Komandor działa w inny sposób: każdy element konstrukcji szaf jest dopasowany do kształtu podłogi, ścian i sufitów, precyzyjnie docięty i zamontowany. Oczywiście takie postępowanie prowadzi do wydłużenia całego procesu montażowego, jednak efektem jest mebel idealnie wykorzystujący przestrzeń.

Czy każda szafa typu komandor jest szafą na wymiar?

Czy każda szafa typu komandor jest szafą na wymiar?

Szafy typu komandor, w których używa się systemów modułowych, nie powinny być w zasadzie nazywane "meblami na wymiar", sposób ich tworzenia jest bowiem podobny jak w przypadku klasycznej meblościanki. Co więcej, klient, który zdecyduje się na ich zakup, musi samodzielnie zadbać o wpasowanie konstrukcji w przestrzeń swojego lokum. Ostatecznym rezultatem nabycia takiego są więc kłopoty aranżacyjne i utrata cennej powierzchni użytkowej mieszkania.

Estetyka szaf typu komandor

Zastosowanie szaf typu komandor zamiast oryginalnych produktów, oznaczonych logo z klonowym liściem, rodzi też poważne ograniczenia w dziedzinie aranżacji wnętrz - wyroby naśladowców firmy Komandor są często sztampowe, nieciekawe, a niekiedy nawet niezbyt estetyczne. Problemem może być zwłaszcza:

 • ograniczona kolorystyka;
 • niewielki wybór materiałów, z których wykonywane są m.in. fronty.

Wszystko to utrudnia dopasowanie mebli do designu pomieszczenia.

Meble Komandor czy szafy typu komandor - co wybrać?

Przeciwieństwem szaf typu komandor są oryginalne meble firmy Komandor. W ich wypadku:

 • możliwe jest precyzyjne - co do milimetra - dopasowanie wymiarów mebla do konkretnych warunków, panujących w domu lub mieszkaniu;
 • cały proces tworzenia szafy odbywa się przy aktywnym uczestnictwie klienta;
 • kolorystyka może być idealnie dostosowana do designu wnętrza;
 • klient otrzymuje wsparcie podczas całego procesu zakupu, montażu i użytkowania mebli.

Warto też pamiętać, że szafy typu komandor są zazwyczaj znacznie mniej trwałe od oryginalnych mebli, oferowanych przez autoryzowanych dystrybutorów firmy Komandor.

Wybierz jakość i nowoczesny design!

Wybierz prekursorów szaf komandor i ciesz się niesamowitym wyglądem mebli w swoim domu! Zadzwoń do nas już teraz i umów się na konsultacje!

☎️(+48) 668 026 656