Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2023.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Jak wybrać szafę do przedpokoju? Jaka szafa najlepsza do przedpokoju?

Szafa jest nieodzownym elementem każdego przedpokoju - pełni zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną. Szafa w przedpokoju powinna maksymalnie wykorzystywać ograniczone miejsce, a także być dopasowana do wystroju mieszkania. Jak wybrać szafę do przedpokoju?

Nie sposób sobie wyobrazić przedpokój bez szafy. Wydaje się, że dzisiaj w zasadzie każdy ma w swoim mieszkaniu bądź domu szafę w przedpokoju. Jaka powinna ona jednak być? Czy lepiej kupować szafę na wymiar, czy może jednak gotową?

szafa przesuwna do przedpokoju

Oszczędność przestrzeni - szafa na wymiar

Niewątpliwie  najlepszym rozwiązaniem jest szafa do przedpokoju, która pozwala na wykorzystanie każdej niezagospodarowanej przestrzeni. Chodzi o to, że często w przedpokojach są na przykład różne wgłębienia, wnęki, które zostają puste. Dobrze więc, jeśli w przedpokoju stanie szafa na wymiar dopasowana do kształtu danego przedpokoju. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, w której zostaje dużo wolnego miejsca, w którym nic nie stoi i niczego się nie przechowuje. Z pewnością wykorzystanie każdego wolnego miejsca jest szczególnie istotne w małych mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest wyjątkowo cenna.

Pawlacz w szafie

Niewątpliwie, jeśli chodzi o niezagospodarowaną przestrzeń, może nią być również luka pomiędzy szczytem szafy a sufitem. Wydaje się więc, że warto nie dopuścić do tego, aby taka luka w ogóle powstała. Z tego też względu  szafa w przedpokoju powinna posiadać wbudowany pawlacz. szafa na wymiar w przedpokoju

Jak otwierać szafę?

Szafy mogą być otwierane na różne sposoby. Ostatnio w przedpokojach najczęściej instaluje się szafy przesuwne. Wydaje się, że są one popularne nie bez powodu. Rzecz w tym, że szafa przesuwna w przedpokoju zajmuje dokładnie tyle samo miejsca gdy jest zamknięta, co wtedy, kiedy jest otwarta. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku tradycyjnej szafy, która zajmuje zdecydowanie więcej miejsca w momencie kiedy się ją otworzy. Ponadto, warto również zauważyć, że jeśli wykorzystuje się całą przestrzeń przedpokoju i buduje się szafę aż do samego sufitu, właściwie nie sposób korzystać z tradycyjnych drzwiczek na zawiasach, ponieważ mogą wystąpić problemy z ich otwieraniem, gdyż w sytuacji gdy sufit nie jest idealnie równy, będą się one ocierały o sufit. Jeśli więc buduje się szafę do samego sufitu, z pewnością lepszym rozwiązaniem jest szafa przesuwna.

Jak sobie radzić w małych mieszkaniach?

Niewątpliwie  kwestia szafy jest nieco problematyczna w niewielkich mieszkaniach. Rzecz w tym, że jeśli przedpokój jest mały, często pojawia się pytanie, czy nie lepiej w ogóle zrezygnować z szafy do przedpokoju. Jak już jednak wcześniej wspomniano, szafy są dziś w zasadzie we wszystkich przedpokojach i wydają się być tam absolutnie niezbędne. Dobrze więc byłoby znaleźć jakieś rozwiązanie również w przypadku małych przedpokoi. Wydaje się, że przede wszystkim należy się kierować wskazówkami, o których wspomniano powyżej. Rzecz w tym, że kiedy wybiera się szafę do przedpokoju o niewielkich rozmiarach trzeba zadbać o to, aby z jej powodu nie była marnowana przestrzeń. W tej sytuacji kupno szafy na wymiar wydaje się być więc koniecznością. Dobrze również, aby szafa na wymiar była do samego sufitu, dzięki temu z mebla będzie większy pożytek. Warto zauważyć, że szafa w niewielkim przedpokoju może być meblem uniwersalnym, pełniącym szereg różnych ról. Po pierwsze oczywiście można tam przechowywać odzież wierzchnią, taką jak kurtki czy płaszcze. Jednakże jest to również bardzo dobre miejsce na buty oraz na ubrania, które w przedpokoju zostawiają goście. Szafa do przedpokoju może tak naprawdę zastąpić wieszak. Generalnie, jeśli mebel ten obecny jest w małym przedpokoju i został odpowiednio dobrany, w zasadzie można zrezygnować z jakichkolwiek innych mebli. szafa na zamówienie w przedpokoju

Dodatkowe funkcje

Pomimo, że głównym zadaniem szafy przesuwnej, czy jakiejkolwiek innej jest przechowywanie ubrań, może pełnić ona również inne funkcje. Przede wszystkim wiele osób decyduje się na instalację na drzwiach lustra, które jest bardzo przydatne w przedpokoju. Bez wątpienia jest to rozwiązanie pozwalające na oszczędność miejsca na ścianie, na której nie trzeba wieszać lustra, jeśli znajduje się już ono na drzwiach szafy. Na drzwiach szaf otwieranych tradycyjnie lustra instalowane są rzadziej. W takim przypadku, jeśli się one pojawiają, to raczej na ich wewnętrznej stronie.

Wystój przedpokoju

Niewątpliwie  najważniejsza jest funkcjonalność szafy na wymiar. Niemniej jednak warto pamiętać również, że szafa ma także ogromne znaczenie dla tego, jak będzie wyglądał wystój przedpokoju. Jest to bowiem zwykle największy mebel jaki się w nim znajduje. Ważne więc, aby wybrać odpowiedni kolor szafy do przedpokoju. Powinien dobrze się komponować z podłogą, ścianami i wszelkimi pozostałymi elementami wystroju przedpokoju. Podobnie wygląda kwestia materiału, który stanowi drzwi i całą konstrukcję szafy nietypowa szafa na wymiar do przedpokoju

Wolność wyboru

Jak już wcześniej wspomniano, ze względów praktycznych, szafa na wymiar zdaje się być lepszą opcją niż gotowa szafa. Wydaje się jednak, że jest to również lepsze rozwiązanie ze względów estetycznych. Chodzi o to, iż wybierając szafę na wymiar do przedpokoju, ale też każdego innego pomieszczenia, samemu podejmuje się wszystkie decyzje odnośnie jej rozmiaru, kształtu  czy materiałów z których jest wykonana.

Myślisz nad zamówieniem szafy do swojego mieszkania?

Zamów bezpłatna wycenę