Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2022.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Jak zaplanować wnętrze szafy do przedpokoju?

Szafa w przedpokoju to jeden z tych mebli, który spełnia niezwykle istotną funkcję użytkową i może być jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrza. Każdy decydujący się na tego typu szafę staje przed nie lada zagadką: jak rozplanować jej wygląd wewnętrzny, by spełniała wszystkie nasze oczekiwania, mieściła wszelkie potrzebne rzeczy a na dodatek pasowała do wystroju wnętrza?  Wiele osób zastanawia się również, czy takie planowanie ma w ogóle sens oraz czy dokładny wygląd wnętrza szafy ma jakiekolwiek znaczenie w życiu codziennym?

Szafy na zamówienie

W tym artykule odpowiemy na pytanie jak to naprawdę jest z tymi szafami do przedpokoju oraz na co musisz zwrócić uwagę planując rozkład wnętrza tego mebla. Oto kilka prostych sposobów i przykładów funkcjonalnego rozplanowania miejsca w szafie w przedpokoju.

Szafa w przedpokoju - atrakcyjny wygląd i praktyczne wnętrze 

Szafa, tak jak każdy inny element wystroju wnętrza wyglądem powinna wpasowywać się w przestrzeń i aranżację pokoju. Jest to przecież rzecz, która będzie nam towarzyszyć kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego nie może stwarzać dysonansu i wywoływać w nas negatywnych emocji. Problem taki całkowicie eliminuje wybór szafy wykonywanej na wymiar. Stwarza on możliwość doboru odpowiadającego na wymiaru, materiały oraz koloru, które na pewno stworzą spójną całość z wnętrzem. Rozwiązanie jakim są meble na wymiar pozwala na stworzenie szafy idealnej odpowiadającej gustom każdej osoby a przy tym funkcjonalnej i stylowej.

Oczywiście szafa nie posiada jedynie funkcji wizualnej. Jest to przede wszystkim mebel, który ma pełnić funkcję użytkową. Warto zatem dobrze zastanowić się jak powinna wyglądać nasza szafa, by jak najlepiej spełniać wszelkie potrzeby i zadania jej powierzone. Ma być to przecież jeden z ważniejszych mebli w domu.

Wiele ludzi traktuje tego typu szafy nie jako miejsce do przechowywania ubrań lecz swoisty składzik na różnego typu przydatne rzeczy i akcesoria. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu, szczególnie w małych mieszkaniach taka szafa może stanowić niebagatelnie istotny element wnętrza, który pozwoli ukryć mniej estetyczne produkty, kartony czy przedmioty. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozmieszczenia drążków, szuflad i półek w sposób umożliwiający pełne wykorzystanie wnętrza tego mebla. Źle dobrana szafa będzie jedynie marnotrawić przestrzeń oraz uniemożliwiać zapanowanie nad bałaganem i dużą ilością przedmiotów w domu. Jak zatem zaplanować rozkład wnętrza szafy by była ona jak najbardziej funkcjonalna? Najlepszym wyborem będzie oczywiście szafa personalizowana, która pozwoli na dopasowanie całości dokładnie pod nasze potrzeby i wymagania.

Szafy na wymiar Kraków

Jak zaplanować wnętrze szafy a następnie zamienić projekt w prawdziwy mebel?

Zanim rozpoczniesz proces projektowania zaplanuj dokładnie swoją wizję. Do tego celu najlepiej jest odpowiedzieć sobie na 5 najistotniejszych pytań, która pomogą Ci uzmysłowić sobie jak powinna wyglądać Twoja szafa. Jest to niezwykle istotny etap, który znacznie ułatwia procesy zakupowe i pozwala ustrzec się przed nieodpowiednim wyborem. Poniżej przedstawiamy wspomniane wcześniej 5 pytań, które należy zadać sobie przed zakupem jakiejkolwiek szafy. W przypadku wyboru typu szafy jakim jest szafa w przedpokoju pierwsze pytanie z listy można, z wiadomych przyczyn pominąć.

PYTANIE 1 – Gdzie ma stać szafa? – Jako pierwszy krok należy dokładnie określić miejsce, w którym będzie stać szafa. Czy będzie to mebel wolnostojący, czy może połączony z innymi?

PYTANIE 2 -  Jak dużo miejsca możesz i chcesz przeznaczyć na szafę? Jest to niebagatelnie istotna informacja, która pozwala nam określić wymiary gotowej szafy. Oczywiście należy pamiętać, że nawet bardzo mała szafa może być szalenie funkcjonalna, jednak pomieści ona zdecydowanie mniej rzeczy niż duża, kilku drzwiowa szafa. Nie ma się co oszukiwać, mała szafa nigdy nie pomieści zbyt wiele, dlatego warto wykorzystać pełnię przestrzeni: od podłogi aż po sam sufit.

PYTANIE 3 – Ile osób będzie korzystało z szafy? Biorąc pod uwagę ten aspekt użytkowy warto uwzględnić wiek i wzrost tych osób, by efekt finalny umożliwił im jak najlepszy dostęp do każdej z półek i szuflad szafy.

PYTANIE 4 -  Do jakich celów będzie służyć będzie szafa, co będziemy w niej przechowywać oraz ile rzeczy posiadamy? Inaczej przecież będzie wyglądać wnętrze szafy do przechowywania samych ubrań a całkowicie inaczej mebel mający pomieścić tekstylia oraz sprzęt gospodarstwa domowego.

PYTANIE 5 -  Jakie są Twoje preferencje w przechowywaniu? Przecież każdy z nas jest inny. Jeden woli przechowywać swoje rzeczy w koszach i szufladach a inny uwielbia kolorystycznie  porozwieszane  na wieszakach ubrania . MA to niebagatelny wpływ na to, jak powinna wyglądać idealna dla nas szafa.

Odpowiadając sobie na 5 powyższych pytań jesteśmy w stanie określić jasno wszystkie nasze najważniejsze potrzeby i wymagania względem wyglądu wnętrza szafy. Powstały na bazie tych odpowiedzi projekt będzie idealnie wpasowywał się w nasze potrzeby i służył nam przez wiele lat nie wprowadzając nas w stan rozchwiania emocjonalnego wywołanego nieustannym bałaganem i brakiem funkcjonalności.

Zabudowa wnęki

Kilka sprawdzonych wariantów na idealne wnętrze szafy do przedpokoju

Decydując się na front szafy warto wziąć pod uwagę zarówno układ przedpokoju jak i jego oświetlenie, kolor wnętrza oraz rozmiar pomieszczenia. Według wszystkich tych aspektów należy dobrać również odpowiedni rodzaj drzwi, w zależności od wyglądu przedpokoju mogą być to drzwi przesuwane bądź uchylane.  Warto również zastanowić się nad drzwiami wyposażonymi w lustro, które nie tylko pozwoli kontrolować swój wygląd przed wyjściem ale i doświetli oraz optycznie rozjaśni i powiększy wnętrze nawet najmniejszego przedpokoju. Może być ono wąskie lub zajmować cała powierzchnię skrzydła, w zależności od Twoich preferencji.

Jeśli zaś chodzi konkretnie o wnętrze szafy to oto kilka propozycji, które uwzględniają różne preferencje klientów oraz rzeczy, które zamierzasz przechowywać w swojej nowej szafie do przedpokoju:

OPCJA NR 1 -  planowanie wnętrza szafy służącej do przechowywania rzeczy wiszących i butów:

Jest to opcja odpowiadająca Twoim potrzebom, jeśli preferujesz przechowywanie swoich rzeczy na wieszakach oraz chcesz by Twoja szafa pełniła również typową funkcję miejsca do przechowywania butów.

Wybierz zatem szafę dwudrzwiową i moduły wyposażone w jak największa liczbę drążków. Za jednymi drzwiami ulokuj jeden drążek nad drugim, dzięki czemu umożliwisz sobie przechowywanie krótszych rzeczy, takich jak kurtki, bluzy czy żakiety. Obok zainstaluj jeden drążek na rzeczy dłuższe ( płaszcze i inne okrycia wierzchnie). Pomocne będą również kosze lub szuflady na akcesoria, takie jak czapki, rękawiczki czy szaliki. Praktycznym rozwiązaniem będzie również półka typu pawlacz pełniąca funkcję miejsca do przechowywania walizek i toreb podróżnych. Za drugimi drzwiami szafy zamontuj półki na obuwie, mogą być one stałe lub wysuwane. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również prawidła do butów.

Szafy na zamówienie

Jeśli zależy Ci na oddzieleniu rzeczy sezonowych, warto po prostu podzielić je między każdą z połówek szafy. W jednej umieść aktualnie używane ubrania i akcesoria a w drugiej schowaj wyczyszczone rzeczy z nieaktualnego sezonu.

OPCJA NR 2 – planowanie wnętrza szafy na tekstylia, rzeczy  składane oraz z miejscem na strefę gospodarczą:

Jest to opcja dla Ciebie, jeśli preferujesz przechowywanie na półkach złożonych rzeczy a w przedpokoju chcesz trzymać tekstylia takie jak ręczniki, obrusy i pościel. Zależy Ci również na tym, by w szafie znajdowała się strefa gospodarcza.

Zdecyduj się na podział szafy na dwie części, tak by za każdymi drzwiami mieściła się inna strefa: tekstylna i gospodarcza. W jednej z nich umieść tekstylia domowe wykorzystując szuflady zabezpieczające przed kurzem. W półce pawlaczowej umieść zapasowe kołdry, koce i pledy. W drugiej części, tzw. gospodarczej, możesz umieścić odkurzacz, deskę do prasowania oraz suszarkę na ubrania. Zaplanuj tam również półki na żelazko, zapas środków higienicznych i drobne AGD. Pamiętaj by rzeczy higieniczne i potencjalnie niebezpieczne trzymać na wyższych półkach, niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych.

Szafy wnękowe

OPCJA NR 3 – planowanie wnętrza szafy na domowe tekstylia, rzeczy wiszące, obuwie oraz strefę gospodarczą:

Jest to opcja dla Ciebie, jeśli posiadasz mało miejsca a szafa w przedpokoju musi pomieścić zarówno ubrania, obuwie jak i przedmioty gospodarcze.

Podobnie jak w poprzednim przypadku najlepiej jest podzielić szafę na dwie  strefy. W pierwszej z nich umieść półki na tekstylia domowe oraz wąską przestrzeń na sprzęt AGD (odkurzacz, deska do prasowania czy suszarka na ubrania). Na niższych półkach umieść żelazko i inne akcesoria a na wyższych środki higieniczne niedostępne dla dzieci. W drugiej strefie umieść wieszaki na ubrania wiszące oraz półki na buty.

 Garderoba

OPCJA NR 4 – planowanie wnętrza szafy na sezonowe rzeczy wiszące, buty, strefę gospodarczą oraz pralkę:

Jest to najbardziej wymagająca z opcji. Będzie dla Ciebie idealna o ile planujesz przechowywać w szafie wszystko to co opisano w  opcji nr 3 ale potrzebujesz również miejsce na pralkę nie mieszczącą się w łazience lub kuchni.

Planowanie tego typu szafy multifunkcyjnej nie jest proste, jednak nie całkowicie niemożliwe. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oczywiście drzwi przesuwane na wymiar, które można personalizować co do centymetra. Warto zastosować tutaj również ten sam podział: ile stref tyle drzwi, dzięki czemu we wnętrzu szafy będzie panował porządek. Za jednym z frontów zaplanuj miejsce na rzeczy typowo gospodarcze, takie jak odkurzacz i pralka. Zastosuj tu również półki na żelazko i inne drobne AGD. Za drugimi drzwiami umieść półki, drążki i prawidła dla rzeczy sezonowych i obuwia. Przydadzą się tu również kosze i szuflady na akcesoria tekstylne, takie jak czapki, rękawiczki i szaliki. Na górnych półkach tej strefy możesz również przechowywać  grubsze swetry i bluzy wyjmowane dopiero w sezonie grzewczym.

Szafy na wymiar Kraków

Planujesz kupno szafy do swojego mieszkania?
Oferujemy bezpłatny pomiar z profesjonalnym projektantem!

Zamów bezpłatna wycenę