Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2023.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Szafy na wymiar vs szafa gotowa. Kiedy warto postawić na meble gotowe, a kiedy zainwestować w indywidualny projekt?

Szafa to jeden z tych elementów wyposażenia domu, który może spełniać zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Niezależnie od tego, czy jest to mały mebel stojący w przedpokoju, czy ogromna zabudowa wyposażona w drzwi przesuwne, szafa sprawdzi się jako pogromca każdego bałaganu oraz niezastąpiona pomoc w organizacji przestrzeni. Może przy tym zachwycać designem i nadawać wnętrzu odpowiedniego charakteru i stylu. Wybór najodpowiedniejszej dla danego wnętrza szafy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim będziemy brać pod uwagę metraż, wystrój pomieszczenia, jego układ architektoniczny, a także budżet, którym dysponujemy. Do wyboru mamy zarówno gotowe meble, jak i szafy na wymiar, realizowane według naszych projektów. Jak zatem podjąć najlepszy wybór i która z tych szaf będzie najlepsza dla naszego wnętrza?

Szafa na zamówienie - Komandor

Jaką szafę kupić, by optymalnie wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu?

Jednym z kluczowych aspektów wpływających na kształt szafy jest wielkość pomieszczenia, w którym będzie się ona znajdować. W przypadku przestronnych mieszkań nie mamy tutaj praktycznie żadnych ograniczeń, dlatego możemy dowolnie dobierać najbardziej odpowiadający nam model tego mebla. Z kolei w przypadku małych pomieszczeń musimy odrobinę „pogłówkować” na temat tego, co i gdzie chcemy przechowywać, by znaleźć odpowiadający nam mebel. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku gotowych szaf nie zawsze uda się wyszukać idealnie dopasowany egzemplarz, przez co może nam zostać trochę niewykorzystanej przestrzeni z boku i u góry mebla. Problem ten zniknie, jeśli zdecydujemy się samodzielnie zaprojektować szafę, tak, by wpasowywała się w odpowiednie miejsce pomieszczenia i wypełniała je idealnie, nadając harmonii wnętrzu.

Jaka szafa będzie najlepsza w przypadku nietypowego metrażu i skosów?

Nietypowy metraż oraz wnęki i skosy to bez wątpienia miejsce, w którym nie sprawdzą się gotowe szafy. Meble te mają zazwyczaj ściśle określony kształt i gabaryty, przez co bardzo często zwyczajnie nie mieszczą się w pomieszczeniach posiadających skosy i wnęki. Może również zdarzyć się, że wybierając gotową szafę cała aranżacja będzie wyglądać niechlujnie z powodu przerw i wolnych przestrzeni, jakie powstają po jej ustawieniu w docelowym miejscu. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się zaprojektowanie szafy na wymiar, która będzie mogła zostać wyposażona w wybraną przez nas ilość skrytek oraz pawlacz na odzież wierzchnią, sprzęt sportowy lub buty. Dzięki temu zyskamy nie tylko funkcjonalną, ale i ładną szafę idealnie dopasowaną pod każdy skos i wnękę. Dodatkowo możemy tutaj zastosować wybrany przez nas sposób otwierania mebla: drzwi łamane, przesuwne lub standardowe.

Szafa na wymiar w garderobie - Komandor Kraków

Jak powinna wyglądać szafa idealna?

Wnętrze naszej szafy, a dokładnie to, co będziemy w niej przechowywać to tylko nasza sprawa. Ogólna zasada mówi jednak, że mebel ten powinien być jak najbardziej pojemny. Cechę tę posiadają bez wątpienia szafy gotowe. Dodatkowo ten rodzaj mebli pozwala dużo szybciej zaprowadzić porządek w mieszkaniu, bowiem szafy te są zazwyczaj dostępne już w sklepie. Wystarczy więc jedynie kupić wybrany model i złożyć go według instrukcji, by móc cieszyć się ładem we wnętrzu. Niestety gotowe modele nie zawsze będą dla nas wystarczające. Szafy dostępne od ręki w sklepach często wiążą się z pewnego rodzaju kompromisem zakupu mebla nie do końca odpowiadającemu naszej wizji. Oczywiście zdarza się, że firmy produkujące tego typu szafy umożliwiają samodzielne dostosowywanie ich wnętrza do naszych potrzeb, jednak nie jest to standard, a wybór ten jest dosyć ograniczony.

W przypadku szafy na wymiar marki Komandor sami możemy zdecydować o tym, co znajdzie się w naszym meblu, ile będzie tam szafek i półek. Możemy tutaj dowolnie dostosowywać również wysokość drążków i wszelkich elementów wyposażenia mebla, tak by szafa jak najpełniej spełniała nasze wszelkie oczekiwania i pomieściła wszystkie przedmioty, które chcemy w niej schować. Dodatkowo szafa na wymiar umożliwia tworzenie niezwykle wygodnych stref w jej wnętrzu, dzięki czemu możemy jeszcze lepiej zapanować nad porządkiem i ułożyć swoje rzeczy w sposób zaplanowany i systematyczny. Mogą to być strefy ubrań codziennych, wyjściowych, odzieży wierzchniej, czy urządzeń gospodarstwa domowego. Wszystko według naszego planu i potrzeb. Nie należy zapominać, że szafy na wymiar mogą zostać wyposażone w szereg udogodnień, które zwiększają komfort użytkowania mebla. Mogą to być ciche domykacze, paski buforowe uniemożliwiające przedostawanie się kurzu do wnętrza lub stopery przytrzymujące drzwi szafy w odpowiedniej pozycji.

Szafa na wymiar w pokoju dziecka - Komandor Kraków

Jak dopasować szafę do wystroju danego pomieszczenia?

Idealne dopasowanie szafy do istniejącej już aranżacji wnętrza to spore wyzwanie, zwłaszcza w pomieszczeniach o wyszukanym stylu i guście. Zadanie to robi się jeszcze trudniejsze, kiedy bierzemy pod uwagę jedynie gotowe meble dostępne tylko w kilku wzorach i kolorach, nie do końca komponujących się z resztą wystroju wnętrza. Przewagą szaf gotowych może być jednak spora ilość modeli stylizowanych, posiadających ornamenty, o które trudno jest w przypadku mebli na wymiar. Kolejną zaletą tego typu szaf jest możliwość ich łatwego przestawiania w przypadku zmiany aranżacji pomieszczenia. Takie ruchy nie są możliwe w przypadku szaf pod wymiar, które dopasowane są do konkretnego miejsca.

Nie oznacza to jednak, że szafy na wymiar nie mają zalet. W istocie mają ich więcej niż gotowe meble. Jedną z nich jest pełna swoboda w wyborze materiałów, z których ma zostać wykonany mebel oraz jego wyglądu, koloru, czy stylu drzwi. Dzięki temu jesteśmy w stanie idealnie dopasować szafę do aranżacji wnętrza oraz innych elementów wystroju i mebli już znajdujących się w mieszkaniu.

Szafa na wymiar - Komandor

Jaki jest koszt zakupu szafy na wymiar?

W tym przypadku cena jest rzeczą niezwykle indywidualną, bowiem zależy od modelu, na który się zdecydujemy oraz materiałów, które użyjemy przy projektowaniu szafy. Gotowe szafy są z reguły tańsze, jednak wyposażenie i elementy w nich zawarte często pozostawiają wiele do życzenia. Często tez producenci wymuszają na klientach zakup dodatkowych elementów wyposażenia wnętrza mebla. Do kwoty tej należy doliczyć jeszcze transport i ewentualny montaż, co może znacząco podwyższyć ostateczną sumę. Z kolei szafy na wymiar to raczej większy wydatek i dłuższy czas oczekiwania przy równoczesnym idealnym dopasowaniu i dostosowaniu do naszych wymagań. Nie ma tu również żadnych dodatkowych kosztów, bowiem transport oraz montaż mebla zazwyczaj jest już wliczony w cenę zakupu. W kwocie tej mamy, zatem zagwarantowany użycie wybranych przez nas materiałów i przygotowanie mebla do użytku przez profesjonalistów.

Zakup szafy to inwestycja na kilka lat, dlatego powinien być on dobrze przemyślany, a wybór pomiędzy gotowym meblem a szafa pod wymiar dogłębnie przeanalizowany. Najważniejsza jest przecież funkcjonalność mebla oraz dopasowanie do naszych oczekiwać i wnętrza, w którym będzie się on znajdował.

Szafy na wymiar - ☎ 668 026 656