Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2023.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Szafa w sypialni - inspiracje. Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Są takie meble bez których nie wyobrażamy sobie aranżacji sypialni. Jednym z nich jest, oczywiście łóżko. Drugim zaś odpowiednio zaprojektowana szafa. Z ankiet wynika, że około 70% posiadaczy sypialni posiada w niej zarówno strefę snu, jak i miejsce zorganizowane do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, którym najczęściej jest po prostu przestronna szafa. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, a sam mebel pomaga w utrzymaniu ładu pośród dziesiątek rzeczy oraz stanowi ozdobę całego pomieszczenia. Oczywiście, każdy użytkownik wykorzystuje swoją szafę na inny sposób i przechowuje w niej różne, często całkowicie odmienne przedmioty, jednak istnieje jedna rzecz która powinna łączyć wszystkie szafy w sypialni. Jest to funkcjonalność oraz odpowiednia organizacja wnętrza, która pozwoli nam korzystać z niej przez długie lata.

Jak zatem zaprojektować wnętrze szafy, by panował w niej porządek, a codzienne poszukiwanie odpowiednich rzeczy oraz kompletowanie outfitów ubraniowych nie było uciążliwe? Na co zwrócić uwagę przy doborze materiałów, z których ma być ona wykonana i jak dopasować ją do reszty mebli w domu? W tym artykule przedstawimy Ci 5 inspiracji i wskazówek, które pozwolą Ci zaprojektować idealną sypialnianą szafę skrojoną na miarę Twoich indywidualnych potrzeb.

Szafy przesuwne - Komandor

Szafa w sypialni - najważniejsze parametry 

Decydując się na szafę w sypialni nie warto kupować gotowego mebla z przygotowanym wcześniej rozstawem półek i drążków. Najlepiej zdecydować się na szafę wykonywaną na zamówienie, która pozwala na własnoręczne zaprojektowanie i dopasowanie jej pod względem wymiarów i układu wnętrza. Szafa taka będzie zawsze idealnie dopasowana do naszych potrzeb o ile uwzględnimy kilka ważnych detali, takich jak:

  • wymiary pomieszczenia oraz obecność innych mebli – projektując szafę warto najpierw zastanowić się nad jej wymiarami. Bierzemy tu pod uwagę takie aspekty jak skosy w pomieszczeniu oraz fakt czy mebel ten ma zajmować całą ścianę pokoju, czy jedynie jakąś jej część. Najlepiej jest przygotować szkic wnętrza pokoju z zarysem ustawienia wszystkich mebli, co pozwoli najlepiej dopasować szafę do rozkładu wnętrza. Należy również zwrócić uwagę na odległości pomiędzy innymi elementami wystroju, a szafą, tak by nie okazało się, że mamy trudności np. ze swobodnym otwieraniem drzwi szafy czy codziennym korzystaniem z niej.
  • wymiary szafy, a przede wszystkim jej głębokość – kolejnym parametrem, który należy przemyśleć są wymiary samej szafy. Chodzi tu przede wszystkim o jej głębokość, tak by móc swobodnie pomieścić swoje ubrania oraz inne przedmioty, które chcemy ukryć we wnętrzu mebla.
  • kategorie przedmiotów, które chcemy przechowywać oraz sposób ich przechowywania – wiedząc dokładnie, co chcemy przechowywać w szafie jesteśmy w stanie dobrać odpowiednie akcesoria oraz układ półek i wnęk w jej wnętrzu, tak by maksymalnie wykorzystać całe miejsce.
  • jasność wnętrza oraz dopływ światła naturalnego- jest to z pozoru mało istotny aspekt, który w istocie wpływa na kolorystykę oraz materiał, z którego będzie wykonana szafa. Poziom nasłonecznienia wnętrza podpowie nam również, czy należy zastosować pewne tricki optycznie powiększające pomieszczenie, jak np. lustro umieszczone na drzwiach szafy.

Komandor - Szafy do zabudowy

Wygląd zewnętrzny szafy – od czego powinien zależeć?

Wygląd i styl szafy w dużej mierze zależy od naszych osobistych preferencji oraz stylu, w jakim chcemy zaaranżować wnętrze sypialni. Jedni zdecydują się na biel i proste szkło, a inni na ciemne drewno z połyskiem i rzeźbione lustro w ramie. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które pozwolą zadecydować, czy warto inwestować w lustro na drzwiach szafy oraz z jakich materiałów powinien być wykonany cały mebel:

  • szafa w małej sypialni – w przypadku małych pomieszczeń warto zastosować jasne szkło lub lustro, które optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą mu efektu głębi. Lustro będzie również odbijać światło doświetlając pokój. W tym przypadku zrezygnuj z ciemnych materiałów i ciężkich dekorów, które jeszcze bardziej zmniejszą powierzchnię pomieszczenia.
  • szafa w dużej sypialni – w pomieszczeniach o dużych wymiarach można praktycznie wszystko, na co podpowiada nam nasz styl i fantazja. Może to być zarówno mała, prosta i jasna szafa jak i duży kolonialny mebel z rzeźbieniami i okuciami. Jedyne co powinno nas ograniczać to styl całego pomieszczenia i domu i dobór mebla, który nie będzie „gryzł się” z innymi elementami domu.
  • szafa w ciemnej sypialni – Podobnie jak w przypadku małych pomieszczeń, bardzo dobrze spiszą się tu szafy z lustrami i przeszkleniami odbijającymi światło. Jeśli nie jesteś fanem szkła postaw na jasne kolory drewna, płytę lakierowaną lub biel, które nie przytłoczą wnętrza.
  • szafa w wąskiej sypialni – najlepszym pomysłem do tego typu pomieszczeń są szafy z drzwiami przesuwanymi i lustrami. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce oraz optycznie poszerzają pokój. Ciemne meble mogą dodatkowo optycznie wydłużyć pokój i wywołać nieco klaustrofobiczny efekt.

Szafa w sypialni i projekt jej wnętrza – 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę

Mając już zaplanowany wygląd zewnętrzny oraz wymiary szafy należy zastanowić się nad tym co najistotniejsze, czyli jej wnętrzem. Początkowo ilość elementów i akcesoriów, jakie można umieścić w środku takiego mebla może przerazić, jednak gdy uzmysłowisz sobie, co chcesz przechowywać w szafie z łatwością wybierzesz to, czego potrzebujesz. Oto pięć podpowiedzi, jak powinno wyglądać wnętrze szafy z uwzględnieniem potrzeb użytkownika i rzeczy, które mają być w niej przechowywane.

Szafy na wymiar - Kraków

1. Aranżacja szafy w sypialni na rzeczy wiszące

Opcja ta, będzie dla Ciebie najlepsza, jeśli lubisz przechowywać ubrania na wieszakach, a Twoja szafa musi pomieścić sporą liczbę koszul, sukienek czy też bluzek. W takiej sytuacji musisz postawić na drążki oraz wysuwane akcesoria, jak wieszak Mocca na spodnie i spódnice oraz nieduży wieszak na apaszki i paski. Najlepiej jest podzielić wnętrze mebla na wieszanie rzeczy długich oraz krótkich, tak by nie gniotły się wzajemnie. Warto jest zostawić jedną szafkę na rzeczy składane oraz szufladę na bieliznę. Górne miejsce szafy możesz dodatkowo wykorzystać do przechowywania koców, pledów czy kołder.

Szafa w sypialni na rzeczy wiszące

2. Szafa w sypialni na rzeczy wiszące, składane i tekstylia

Opcja ta będzie dla Ciebie idealna, jeśli lubisz porządek i szybkie kompletowanie garderoby a w szafie chcesz dodatkowo przechowywać tekstylia, takie jak ręczniki czy zapasowa pościel. W takiej sytuacji podziel szafę na dwie części. Za jednymi drzwiami umieść drążki i wieszaki na rzeczy wiszące oraz wysuwany wieszak na spódnice, spodnie, krawaty czy też paski. Umieść tu również szufladę z przegrodami na biżuterię i zegarki. W drugiej części mebla umieść rzędy półek i szuflady na rzeczy składane oraz tekstylia.

Szafa w sypialni na rzeczy wiszące, składane i tekstylia

3. Aranżacja szafy w sypialni na rzeczy składane oraz niewielką ilość rzeczy wiszących

Opcja ta będzie dla Ciebie odpowiednia jeśli w Twoich ubraniach przeważają rzeczy składane, a w szafie chcesz również przechowywać różne tekstylia domowe. Również w tym przypadku warto podzielić szafę na strefy, z tym wyjątkiem, że więcej miejsca będą zajmować półki. Mniejsza część z drążkami może zawierać również szuflady na bieliznę oraz biżuterię, co pozwoli maksymalnie wykorzystać miejsce. Warto również zastanowić się nad wysuwanymi koszami na pledy i poduszki oraz szufladę na obrusy. Górną strefę szafy można również zagospodarować umieszczając w niej zapasowe kołdry i koce.

Szafa w sypialni na rzeczy składane oraz niewielką ilość rzeczy wiszących

4. Aranżacja szafy w sypialni dla dwóch osób na rzeczy wiszące, składane oraz bieliznę

Opcja ta będzie dla Ciebie najlepsza jeśli dzielisz szafę z inną osobą, a mebel chcecie wykorzystywać do przechowywania zarówno ubrań składanych jak i wiszących oraz bielizny. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonanie dwóch bliźniaczych modułów we wnętrzu szafy. Każdą z części należy jednak dostosować pod względem wzrostu danej osoby, tak by korzystanie z półek i wieszaków było jak najbardziej wygodne i poręczne. W każdym module umieść zarówno drążek z wieszakami standardowymi i tymi typu Mocca oraz szuflady na biżuterię i paski. W drugiej części modułów umieść półki i szuflady na bieliznę. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy z użytkowników szafy znajdzie swoje miejsce na wszystkie elementy garderoby, a kompletowanie stroju będzie proste i szybkie.

Szafa w sypialni dla dwóch osób na rzeczy wiszące, składane oraz bieliznę

5. Szafa w sypialni na domowe tekstylia

Opcja ta będzie dla Ciebie najlepsza jeśli w szafie chcesz przechowywać wyłącznie tekstylia domowe. W tym przypadku większość osób myśli, że niezbędne są jedynie półki. Nie jest to do końca prawda, ponieważ przy przechowywaniu tego typu rzeczy niezwykle przydatne okazują się również kosze i szuflady. Pomagają one organizować przestrzeń oraz umożliwiają segregacje tekstyliów na grupy. Takie rozplanowanie wnętrza szafy pozwala również chronić niektóre tekstylia przed zabrudzeniem czy zniszczeniem. Ważne jest tutaj równomierne ułożenie rzeczy, tak by wyciąganie kolejnego ręcznika nie wiązało się z sięganiem do najwyżej położonych stref, a kołdry nie wypadały z szafy przy każdym otwarciu drzwi.

Szafa w sypialni na domowe tekstylia

Nie należy zapominać, że szafa w sypialni to mebel, który bardzo często mieści intymne oraz prywatne części naszej garderoby. Nie jest to miejsce, w którym przechowujemy płaszcze, kurtki czy obuwie, a miejsce na rzeczy, po które sięgamy zazwyczaj każdego dnia rano. Warto, zatem dokładnie przemyśleć rozplanowanie jej wnętrza, by jak najbardziej ułatwić sobie codzienne kompletowanie stroju. 

Pamiętajmy również o tym, że szafa to jeden z największych mebli w sypialni, który swoim stylem i wyglądem powinien wpisywać się w charakter całego pomieszczenia, nie przytłaczając go ani nie pomniejszając. Dobrze zaprojektowana szafa to mebel, który nie tylko ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i oszczędzić porannych nerwów ale i nada naszej sypialni stylu i będzie stanowić ozdobę pomieszczenia.