Komandor Kraków - Dealer roku 2018.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

Szafa w kuchni

Szafa w kuchni, jakie ma zastosowanie?

Szafa w kuchni nie jest codziennością, ale to praktyczniejsze rozwiązanie niż może się wydawać. Oczywiście, w kuchni nie spotkamy szafy w klasycznej odsłonie, nie jest to odpowiednie miejsce na nasze ubrania. Jednakże podstawowa funkcja przechowywania może bardzo ułatwić organizację kuchennego pomieszczenia.

Szafa w kuchni, w pomieszczeniach bez spiżarni

Nie każdy dysponuje tak dużym metrażem w kuchni, aby pozwolić sobie na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia na spiżarkę. Miejsce tego typu jest bardzo praktyczne. Przede wszystkim pozwala zachować porządek w pomieszczeniu, daje możliwość ukrycia przedmiotów o większych gabarytach, oraz takich, które nie są używane codziennie. Pocieszającym jest, że przy małych metrażach wcale nie musimy rezygnować z takich wygód. Problem braku spiżarni rozwiązuje szafa w kuchni z drzwiami przesuwnymi.

To alternatywa polecana osobom ceniącym funkcjonalność. Drzwi przesuwne nie zabierają zbędnego miejsca, są praktyczne, wręcz idealne w małych i nieustawnych pomieszczeniach. Odpowiedni projekt szafy z drzwiami przesuwnymi w kuchni pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W sytuacjach, kiedy mamy do dyspozycji mało miejsca optymalnym wyborem będzie zamówienie szafy na wymiar. Taka szafa daje możliwość personalizowania i dostosowania układu pod osobiste preferencje. Każdy element może być skonstruowany wedle indywidualnych upodobań.

Kuchnia do zabudowy

Możemy wybrać zarówno zabudowę jak i całe wnętrze. Do klienta należy decyzja o rozstawieniu półek i wysokości szafek. Projekt może zakładać miejsce na zapasy żywności (przetwory, konfitury, soki, alkohole, puszki, wodę). Kolejna część szafy w kuchni może być wydzielona na sprzęt AGD - urządzenia, których nie wykorzystujemy każdego dnia tj. roboty kuchenne, sokowirówki, blendery, miksery czy wszystkie pozostałe akcesoria kuchenne. Szafa w kuchni mieści także garnki, patelnie, blachy do pieczenia, wszystko to, co zajmuje dużo miejsca i nie jest przeznaczone do trzymania na kuchennych blatach. Decydując się na projekt szafy w kuchni, warto pamiętać, że w przypadku przedmiotów o dużych gabarytach półki mogą potrzebować dodatkowego wzmocnienia.

Długie i cienkie półki sprawdzą się np. w przypadku patelni czy blach do pieczenia, jednak przechowywanie robota kuchennego lub słoików z przetworami mogą wymagać stabilniejszego podparcia. Aby szafa w kuchni była funkcjonalna, wszystkie oczekiwania względem szafy na wymiar powinny być uwzględnione w projekcie. To szansa na dostosowanie wnętrza do każdej indywidualnej kategorii i specyfiki rzeczy, które zamierzamy przechowywać, dlatego warto taką możliwość wykorzystać. Klient posiada pełną swobodę w tworzeniu wnętrza szafy: rozkładzie, wysokości półek, ale też przy wyborze frontów. Dla wielu wygląd szafy w kuchni jest równie ważny, co jej funkcjonalność. Ważne by szafa na wymiar współgrała z innymi meblami kuchennymi. Jeśli chcemy zachować spójność to wszystkie z frontów powinny być utrzymane w takiej samej kolorystyce.

Dopasowana szafa wpasuje się w tło i zleje z pozostałymi elementami kuchni tworząc efektowną całość. Szafy na wymiar są bardzo popularnym rozwiązaniem. Głównie ze względu na swoją elastyczność. Dowolność w wyborze materiału, z którego szafa może być wykonana kusi do eksperymentów. Co więcej, swoboda w manewrowaniu wymiarami i możliwość regulowania głębokości zabudowy w poszczególnych częściach szafy pozwala na zagospodarowanie nawet trudno dostępnych miejsc.

Szafa w kuchni w miejsce standardowych szafek

Spiżarnia nie jest jedynym sposobem na wykorzystanie szafy w kuchni. Projektanci decydują się na wstawianie szaf zamiast klasycznych szafek. Skąd takie rozwiązanie? Za wyborem szafy w kuchni przemawia przede wszystkim wspomniana już funkcjonalność. Wykonanie dolnych i górnych rzędów szafek może być zastąpione przez przestronną wyspę, jako miejsce do przygotowywania posiłków.

Takie miejsce daje większą swobodę ruchów i jest wygodniejsze w użytkowaniu od tradycyjnych blatów. Wyspa pełni także rolę stołu, przy którym można spożywać posiłki. Wszystkie kuchenne elementy, które tradycyjnie miałby swoje miejsce w kuchennych szafkach są magazynowane w pojemnej szafie. Takie miejsce z wydzielonymi częściami na sprzęty i zapasy żywności porządkuje kuchenne elementy w jednym miejscu i jest idealnym uzupełnieniem dla kuchennej wyspy.

Kuchnia na wymiar

Wnętrze szafy w kuchni może zostać podzielone na sekcje, gdzie każda jest dostosowana do specyfiki przechowywanych produktów. Szafa może zawierać wysoką półkę na sprzęty AGD, uchwyty na garnki i patelnie, szuflady na drobne przedmioty czy stojaki na wino. Przestronna szafa pomoże w porządkowaniu naczyń i zastawy stołowej. Całość wnętrza warto dopracować pod względem rozmieszczenia. Na wysokości wzroku, w najbardziej dostępnym miejscu powinny znaleźć się rzeczy, które wykorzystujemy każdego dnia np. ulubione kubki do kawy czy talerze.

Górne półki to miejsce na rzadko używane odświętne zastawy stołowe bądź produkty sezonowe. Wnętrze szafy może być podzielone w różnoraki sposób. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest podział w pionie. Każde skrzydło szafy odpowiada poszczególnej sekcji. Pierwsza sekcja może być dedykowana sprzętom kuchennym, urządzeniom, których potrzebujemy do pieczenia i gotowania. Druga, centralna sekcja przeznaczona na wszystkie przedmioty codziennego użytku, talerze, sztućce, serwetki itp. Trzecia sekcja natomiast może mieścić w sobie zapasy żywości, przyprawy czy domowe przetwory.

Aranżacja kuchni w pełni zależy od inwencji i pomysłowości klienta. Wykonawca proponuje gotowe rozwiązania, mimo to warto dostosować projekt szafy do własnej wygody, tak by codzienne użytkowanie kuchni było dla nas jak najwygodniejsze. Aby optycznie zwiększyć wnętrze małej kuchni warto pomyśleć o kreatywnym wykorzystaniu szkła w froncie. Szkło w zabudowie sprawdzi się w roli witryny i będzie idealnym miejscem do eksponowania eleganckich kieliszków, szklanek bądź filiżanek. Efekt wstawienia jednego szklanego elementu może być bardzo zaskakujący. Szkło to delikatny a jednocześnie elegancki materiał, dzięki czemu szafa zyskuje na świeżości, pięknie odbija światło i rozjaśnia wnętrze.

Co możemy Przechowywać w szafie w kuchni?

Szafa w kuchni to najlepsze miejsce dla sprzętu AGD. Akcesoria tego typu są duże, nieporęczne, zajmują miejsce na blacie. Najczęściej ukryte w dolnych partiach szafek kuchennych, przez co są rzadziej używane. Wyjmowanie i wkładanie sprzętu do najniższych miejsc w szafkach jest problematyczne i po prostu niewygodne. Wykorzystanie szafy w kuchni stworzy dodatkową przestrzeń i usprawni cały proces korzystania ze sprzętu AGD. Szafa w kuchni to także doskonałe miejsce na rzeczy, które potrzebują przechowywania w zaciemnionym miejscu. Przyprawy, przetwory, makarony, ryże, całe zapasy jedzenia. Taka domowa przechowalnia pozwoli planować żywnościowe zakupy z wyprzedzeniem, dzięki czemu każda gospodyni domowa usprawni swoją pracę w kuchni. Szafa w kuchni to miejsce także na środki czystości, ręczniki papierowe, fole aluminiowe, wszystkie rzeczy potrzebujące posegregowania np. w szufladach. Funkcjonalne drobne elementy jak wysuwane szuflady, wieszaczki czy kosze pomogą w racjonalnym przechowywaniu wszystkich kuchennych elementów. Z odpowiednio zagospodarowaną szafą, nawigacja po kuchni stanie się łatwiejsza. Dzięki dobrej organizacji wnętrza szafy jesteśmy w stanie natychmiast zlokalizować wszystkie potrzebne w danej chwili przedmioty. Sobotnie sprzątanie stanie się o wiele przyjemniejsze: wiadro, mop, ściereczki, płyn do szyb - wszystko w jednym miejscu, w specjalnie do tego wydzielonej sekcji szafy.

Szafa w kuchni jako element łączenia wnętrz

Funkcjonalnie i pomysłowo zaprojektowana szafa w kuchni może ułatwić codzienne funkcjonowanie, ale też być elementem dekoracyjnym pomieszczenia. To punkt w mieszkaniu, który scala cały charakter wystroju. Wprowadza pewną innowacyjność do kuchni, przełamuje tradycyjne zastosowania, tym samym zwraca uwagę. Szafa w kuchni jest elementem wyróżniającym się, a jednocześnie w pełni dostosowanym do całości stylu. Na tym etapie kluczowe jest zachowanie kolorystyki i jedności materiału, dzięki czemu szafa może być elementem scalającym pomieszczenia i łączyć kuchnię z jadalnią lub pokojem dziennym.

Szafy do kuchni

Odpowiednie wykorzystanie szafy może również optycznie zmienić układ pomieszczeń, szafa w kuchni w odpowiednim ułożeniu to niejako przedłużenie pokoju. Wspólne elementy w frontach pomiędzy poszczególnymi meblami dadzą wrażenie jedności i stworzą kompleksową całość. Dzięki temu kuchnia nie zostanie zupełnie odizolowana od stylu innych pomieszczeń w mieszkaniu.

Stworzona zostanie jedność stylistyczna, przy zachowaniu charakterystycznych elementów dla poszczególnych pomieszczeń. Szafa w kuchni może oprócz naczyń skrywać także rzeczy przeznaczone do wykorzystania w salonie np. obrusy, serwety czy koce. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom i odpowiedniej organizacji użytkowe przedmioty będą łatwo dostępne z każdego miejsca w mieszkaniu. Decydując się na aranżacje kuchni warto przeanalizować wszystkie aspekty wykorzystania szafy na wymiar. Takie praktyczne rozwiązanie usprawni codzienne prace w kuchni.

Choć obecnie użytkownikom trudno przełamać tradycyjne schematy wykorzystania szaf, istnieje duża szansa, że w niedługim czasie, ze względu na swoją funkcjonalność, szafy na stałe odmienią kuchenne wnętrza.