Skip to main content
Komandor Kraków - Dealer roku 2023.
 ul. Jasnogórska 4, Krakow  Salon: (+48) 668 026 656 Projektant Ewa Bech: (+48) 600 85 42 42

O czym należy pamiętać przed zakupem szafy?

Szafa jest jednym z najistotniejszych mebli w każdym wnętrzu. Odpowiednio dobrana pozwoli zachować porządek zarówno w domu, jak i w biurze, równocześnie umożliwiając ukrycie wielu rzeczy przed wzrokiem naszych gości, a nawet innych domowników. W ten sposób szafa staje się nie tylko zwykłym meblem, ale również strażniczką ładu. Z tego właśnie względu zakup i montaż szafy wymaga chwili refleksji oraz zwrócenia uwagi na kilka istotnych szczegółów.

Szafy Komandor Kraków

5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę planując zakup szafy

Stojąc przed wyborem szafy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które sprawią, że mebel ten będzie mógł służyć nam przez długie lata:

 1. Uświadomienie sobie, do przechowywania jakich rzeczy ma służyć szafa, potrafi zdeterminować to, w jakim pokoju najlepiej będzie ją umieścić. W końcu oczywistym wydaje się być to, że bieliznę przechowujemy w sypialni, a odzież wierzchnią w przedpokoju.
 2. Po ustaleniu, w jakim miejscu znajdować się będzie szafa, należy bardzo dokładnie zmierzyć miejsce, które chcemy przeznaczyć pod ten mebel. Szafa będzie się dobrze prezentować zarówno na jednej ze ścian, jak i we wnęce, w rogu pokoju lub też pod skosem. Lokalizacja ta będzie miała również spore znaczenie przy doborze mechanizmu otwierania (mogą to być drzwi przesuwane lub uchylne).
 3. Warto przejrzeć rzeczy, które chcemy przechowywać w nowej szafie i zastanowić się, w jaki sposób planujemy to robić. Rzeczy mogą zawisnąć na specjalnym drążku lub zostać ułożone w półkach czy wysuwanych szufladach. 
 4. Dobrze jest również uzmysłowić sobie, co jest dla nas najważniejsze: design szafy, optymalny rozkład jej wnętrza czy może funkcjonalność.
 5. Na koniec należy zrobić rozeznanie, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jakie szafy dostępne są na naszym rynku. Można również skorzystać z prostego kreatora szaf, jak Designer Komandor, który umożliwia własnoręczne zaprojektowanie szafy swoich marzeń. Warto przy tym podjąć decyzję, czy chcemy szafę gotową, wybraną z katalogu, czy może mebel wykonany pod wymiar i dokładnie odpowiadający naszym potrzebom. Istotną kwestią jest wybór elementów takich jak: zawiasy, materiał czy akcesoria. Dobrze jest stawiać na materiały najwyższej jakości, które sprawią, że szafa pozostanie z nami na długie lata. 

Inne istotne funkcjonalności i cechy

Wymienione wyżej 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem szafy, nie są oczywiście jedyne. Dobrze jest przemyśleć jeszcze kilka funkcjonalności oraz cech, które są bardzo ważne podczas użytkowania każdej szafy:

 • Rodzaj mechanizmu otwierania – czyli sposób otwierania drzwi. Mogą to być drzwi uchylne lub przesuwane. Najczęściej wybiera się je na podstawie miejsca, w którym ma stanąć szafa, ale i według preferencji właściciela mebla.
 • Ilość drzwi – najpopularniejsze są szafy dwudrzwiowe oraz trzydrzwiowe. Decyzja ta wynika najczęściej z ilości osób, które będą użytkować szafę oraz jej wielkości i rozkładu wnętrza.
 • Kolor szafy – dobór odpowiedniej kolorystyki mebla oraz materiałów, z których zostanie on wykonany, może sprawić, że szafa będzie idealnie współgrać z resztą wyposażenia pomieszczenia.

Dopasowanie szafy do pomieszczenia oraz właściciela

Jak najlepsze dopasowanie do wnętrza oraz właściciela to jeden z kluczowych elementów przy wyborze szafy. Warto zapamiętać, że gotowa szafa z katalogu lub sklepu nigdy nie będzie do nas w pełni dopasowana. Jedynie szafa wykonywana pod wymiar ma szansę całkowicie wpasować się w nasze potrzeby i gust. W takim przypadku możemy dopasować pod siebie dosłownie każdy element od materiału i koloru szafy, poprzez jej wymiar aż po rozmieszczenie poszczególnych półek, wieszaków i innych akcesoriów. W ten sposób otrzymujemy mebel skrojony wprost dla nas, który będzie nie tylko piękny, ale i maksymalnie funkcjonalny, dzięki czemu posłuży nam przez długie lata. Jeśli interesuje Cię szafa na zamówienie, zamów bezpłatny pomiar na stronie: https://komandor-krakow.com.pl/bezplatny-pomiar i umów się na spotkanie z naszym projektantem, podczas którego zaprojektujesz wymarzone wnętrze i obejrzysz próbki materiałów, z których zostanie wykonana szafa.

Szafy na wymiar

Czy warto porównywać ceny szaf?

Porównywanie cen produktów to całkowicie naturalny proces, który pozwala nam oszacować, czy planowany zakup mieści się w określonym budżecie. Warto jednak zapamiętać, że jeśli chcemy, by wycena była miarodajna, powinna ona bazować na dokładnie tych samych danych. W tym celu należy: 

 • Sprawdzić, czy materiał, kolor oraz system porównywanych przez nas szaf jest taki sam. Rodzaj oraz jakość materiału ma ogromny wpływ na cenę szafy.
 • Porównać, czy ilość elementów wnętrza oraz akcesoriów jest identyczny. Dodatkowe elementy wyposażenia podnoszą cenę mebla.
 • Zorientować się, czy mamy możliwość ingerowania w kolor szafy oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów.
 • Sprawdzić, czy porównywane meble mają te same wymiary. Mebel dopasowywany indywidualnie zawsze będzie miał wyższą cenę.
 • Zdobyć informacje na temat gwarancji oraz serwisu.
 • Zapytać o możliwość ingerencji w projekt wstępny oraz warunki pomiaru.
 • Sprawdzić, czy w cenę szafy wchodzi transport oraz montaż, czy te usługi są liczone dodatkowo.

Zakup szafy to często poważna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć i zaplanować swój wybór. Dzięki temu mamy pewność, że w naszym domu lub biurze zapanuje w końcu ład i porządek, a nowy mebel nie będzie powodem frustracji każdego kolejnego dnia.

Szafy na wymiar Kraków - ☎ 668 026 656